Quantcast
Channel: Bicikli i oprema – mtb.ba
Viewing all 28 articles
Browse latest View live

Iskustva: Fox servis u Sarajevu (Gir)

$
0
0

Ekspanzija biciklizma u našoj zemlji u zadnjih nekoliko godina uzrokovala je da vrhunski bicikli više nisu rijetkost. Ono što mnogi ipak previde kada planiraju kupovinu vrhunskog bajka, bio on MTB ili cestovni, jeste činjenica da skupe i komplicirane stvari obično podrazumijevaju i skupo i komplicirano održavanje. Kada govorimo o MTB biciklima, jedna od ključnih komponenti čije performanse bitno utiču na vožnju jeste uvijek- prednja viljuška i zadnji amortizer.  Kako bi iz vrhunskog bajka izvukli i vrhunske performanse, sve komponente moraju biti u dobrom stanju, redovno održavane i servisirane. U biciklistički razvijenijim sredinama to obično nije problem, ali kod nas često nažalost jeste.

Svjetski lider i premium brend u svijetu suspenzija za bicikla, američka kompanija FOX, na tržište Bosne i Hercegovine je oficijelno ušla tek prije dvije godine, a zastupa je lokalna kompanija “KEA Invest” d.o.o.. Iako je tržište BiH prilično malo da bi uopće bilo interesantno “velikim igračima”, ovo se pokazao kao dobar potez. Svjesni činjenice da je kupovna moć BH građana jako mala, primarni zadatak KEA Invest-a putem svoje poslovne jedinice GIR iz Sarajeva je bilo razvijanje podrške vlasnicima Fox proizvoda i time izgradnja povjerenja i osnova za buduće aktivnosti, prije svega razvoj prodaje. Rezultat dosadašnjeg rada jeste “uhodan” servis Fox amortizera koji je već postao poznat u Sarajevu i cijeloj BiH.

DSC08591 DSC08605 DSC08608
Pored Fox-a, u Giru je moguće pronaći i druge vrhunske brendove poput Camelback-a, Ashime, Lezyne, Geax…

Kako bismo provjerili tvrdnje o kvaliteti, odlučili smo dati na servis viljušku sa bajka autora ovih redaka –  Fox Talas 3 RL iz 2010. godine.  Obzirom da se radi o prilično komplikovanom “stroju” sa podešavajućim hodom u tri nivoa (100-120-140mm), priznajemo da je u početku bilo umjerene sumnje u ishod. Također, i činjenica da se dosadašnje iskustvo glavnog servisera Luke najviše odnosi na zadnji amortizer, podgrijavala je tu sumnju. Za potrebe lakšeg snimanja, ovaj put je kao prostor za servis poslužio bike shop Gir u Sarajevu.

DSC08596 DSC08594

Servis je lagano krenuo sa čišćenjem amortizera, pripremom alata, zamjenskih dijelova i materijala.

DSC08604 DSC08603
DSC08599 DSC08601

Treba napomenuti da su za servis korišteni samo orginalni Fox zamjenski dijelovi i ulja, po strogoj preporuci proizvođača.

DSC08613 DSC08598

Za otvaranje viljuške bilo je potrebno vještine, alata i puno strpljenja, kojeg serviseru Luki nije nedostajalo ni trenutka.

DSC08615 DSC08617
Kada je konačno otvoren, ulje koje je odstranjeno iz sistema pokazalo je da je servis došao u zadnji čas. Bilo je gotovo crno i sa vidniim primjesama nečistoća.

DSC08623 DSC08624
DSC08619
 DSC08633

Nakon detaljnog čišćenja svih izvađenih i rastavljenih komponenti, uslijedilo je ponovno sklapanje, gdje je najbitnije strpljenje i temeljitost u radu. Iako smo bili ubjeđeni da će od brojnih šarafa, podloški, distancea, dihtunga i čega sve ne, nešto ostati zaboravljeno na radnom stolu, to se ipak nije desilo.

DSC08629 DSC08632
DSC08641 DSC08637

Ispravno doziranje ulja za rad kontrole brzine povrata (rebound) ključno je za pravilan rad, a za podmazivanje klizne površine nogu koristi se poseban Fox Float fluid lubrikant natopljen u spužvastom prstenu. Završno pumpanje zračne opruge ide (neočekivano) prije sastavljanja.

DSC08648 DSC08644

Na kraju ipak mala “drama”, protiv uroka reklo bi se   . Sastavljen amortizer je radio uredno, sa funkcionalnim Talas ketridžom za regulaciju hoda, ali rebound je “zaglavio”. Ipak, nakon par minuta mozganja i vraćanja par koraka unazad u procesu sastavljanja, Luka je konstatovao da je ipak sve ok te da je samo kapica regulatora rebounda ostala dotegnuta prilikom sklapanja. Naizgled banalna situacija zorno je pokazala da se ipak ovakve intervencije trebaju povjeriti ljudima koji su za to obučeni i znaju to raditi.

Danas, mjesec dana nakon servisa, slobodno mogu reći da je posao jako dobro urađen, te da je viljuška naprosto “živnula” u odnosu na stanje prije servisa. Nema sumnje dakle da se preporuke proizvođača o frekvenciji servisa zaista trebaju što tačnije primjenjivati kako bi u našim “igračkama” u potpunosti uživali.

Tekst i foto: Mersad Pašić

 


Koliko je istezanje od koristi biciklistima ?!

$
0
0

Vrlo naporni i česti bol u donjem dijelu leđa je je ahilova peta biciklista. Iako se uz razne vježbe snage taj bol može umanjiti ipak najbolji lijek jeste istezanje. Fleksibilnost je pojam oko kojeg se biciklisti ne zamaraju mnogo, a može itekako pripomoći da vaša vožnja bude ugodna. Naučno je dokazano da fleksibilnost sportistima pomaže postići veće performanse, a ujedno to je i najveća zaštita od povreda.

Biciklizam je sport koji loše utiče na tijelo po pitanju fleksibilnosti, jer je gornji dio trupa vrlo često u jednom položaju dok noge nikad ne vrše punu ekstenziju. Također biciklisti tokom zime često svoju formu održavaju u teretani, što naše tijelo čini jos krućim i manje sposobnim za izvođenje zahtjevnijih vježbi fleksibilnosti.

20141210_122013 20141210_121921

Postoje četiri načina istezanja ali mi ćemo se osvrnuti samo na ono sto je potrebno našim dvotočkasima. Možemo reći da za bicikliste postoji dinamičko i statičko istezanje. Dinamičko podrazumijeva aktivno istezanje simulirajući pokrete koji ce se koristiti tokom vježbanja. Ono povećava tjelesnu temperaturu i zagrijava naše tetive i mišiće. Na taj način dinamičko istezanje ćemo koristiti prije treninga skupa sa vježbama zagrijavanja.

20141210_121805 20141210_122051

Pored dinamičkog istezanja imamo i statičko istezanje, koje se do prije pojave modernih tehnologija u treningu koristilo kao jedini i najrasprostranjeniji način za istezanje. Statičko istezanje podrazumjeva izolirano istezanje pojedinog mišića dovodeći ga u maksimalan istegnut polozaj od 10 do 30 sekundi Taj način istezanja ima velike benificije prema fleksibilnosti kroz duže vrijeme, međutim nakon takvog istezanja smanjuje se maksimalna snaga mišića do nekih 40-tak minuta. Uz to, ne postoje naučne studije koje potvrđuju smanjen procenat povreda nakon takvog istezanja. Iz tog razloga statičko istezanje je idealno za zavrsetak treninga, gdje ćemo opustiti mišiće i ubrzati njihov oporavak.

20141210_122456 20141210_122138

Vremenski istezanje zavisi od vrste treninga kao i temperature. Zimi je vrlo poželjno prije treninga odraditi duže dinamičko zagrijavanje koje će povečati temperaturu tijela i pripremiti vas za trening. Nakon završenog treninga najbolje je odvojiti nekih 15-20 minuta za statičko istezanje.

20141210_122238 20141210_122306

Beneficije istezanja su ogromne, od smanjenja bolova tokom vožnje bicikla za rekreativce do bržeg oporavka i boljih performansi za sportiste. Istezati se možemo i tokom dana, ujutro u krevetu ili na poslu. Zato vama ostavljamo da osmislite svoje vježbe dinamičkog i statickog istezanja te podijelite sa nama na forumu.

Takmičarka: Lejla Tanović

Tekst: Amar Njemčević

Zimski trening za bicikliste

$
0
0

s780_MG_2737Zimski trening za bicikliste je vrlo specifičan u odnosu na ostale sportove. Zimski period za bicikliste je vrijeme odmora i pripreme za sljedeću sezonu. Pomoći ćemo vam kroz par savjeta da osmislite vaš program kroz zimske i blagdanske dane. Bez obzira da li ste profesionalni takmičar, aktivni takmičar ili rekreativac, vaša rutina bi trebala biti ista.

Prvi korak je analiziranje protekle sezone.  Ako ste imali dovoljno sati na biciklu i ostvarili vaše ciljeve predviđene za tu sezonu onda je vrijeme da se odmorite. Da bi napredak bio konstantan tijelu je potrebno vrijeme odmora i rehabilitacije. Preporučeni period nakon završetka sezone je od 7 do 21 dana potpunog odmora, ako ste imali zaista tešku godinu iza vas onda ovaj period treba da bude i duži.

Nakon toga dolazimo u period pripreme za trening, to je i najbitniji dio sezone. Mnogi tu naprave grešku trenirajući previše jako bez prethodnog odmora. Ovaj period bi trebao trajati od 6 do 10 sedmica. Naravno, treba voditi računa i o vašoj prvoj utrci te sezone kao i planiranom vrhuncu. Ako ste ipak samo rekreativac, onda vam preporučujemo da ovaj period učinite što dužim i zabavnijim prije samog sjedanja na bicikl.

Zimski režim treninga treba biti relaksirajući i opuštajući po vaše tijelo, gdje ćemo ga zanimati raznim sportovima, da bi ostali aktivni. Ovdje bi trebalo ubaciti trening sa utezima u zavisnosti od starosne grupe. Pravilo je da biciklisti koji su u kategoriji veterana imaju više beneficija od treninga snage u odnosu na mlađu konkurenciju.

368345-swimming

Plivanje – Ako ste se odlučili da u zimskom periodu bicikl zamijenite bazenom, evo par savjeta. Plivanje je vrlo dobar način da ostanete aktivni uz 2-3 puta sedmično po 45-60 minuta. Vrlo je važno paziti na hidrataciju i istezanje nakon samog treninga. Potrošnja kalorija je izuzetno visoka pa ne treba pretjerivati, skoro u svim slučajevima je 2 puta sedmično sasvim dovoljno. Velika prednost je što plivanjem možete sanirati povrede ukoliko vućete neku još iz sezone.

Skijanje – biciklisti vrlo često zimski period provode sa skijama na planini i svježem zraku. Vjerovatno jer ih u mnogo čemu podsjeća na biciklizam. Skijanje je izvrstan način da se zimski period održi aktivnim uz male mjere sigurnosti. Mora se paziti na padove kao i koljena. Skoro svi biciklisti danas voze SPD pedale što omogućava veliko rasterećenje na koljena. Tako da predlažemo par treninga snage prije skijanja i obavezno istezanje prije i nakon aktivnosti. Jednom ili dva puta sedmično na planini je sasvim dovoljno da se zagrijete tokom zime. Pored alpskog skijanja odličan trening  je turno skijanje,  a za one koji nisu vješti na padinama prekivenim snijegom, tu je nordijsko trčanje.

dsc_0195Trčanje – Iako skoro svi biciklisti zimi trče, to može biti jedan veliki minus. Kada smo na biciklu onda smo izolirani od podloge i tako provedemo čitavu sezonu koja je sve duža i duža. Međutim, trčanje ima veliki udar na koljena, zglobove i čitavo tijelo. Pogotovo za one koji se ranije nisu bavili aktivno trčanjem na duže i srednje pruge. Ovdje moramo biti malo oprezniji sa dionicama koje biramo za sebe i na početku krenuti laganije i sa kraćim dužinama. Kao i plivanje, ovdje je dovoljno 2-3 puta sedmično uz 20-30 minuta aktivnog trčanja. Tu ubacimo još lagano zagrijavanje i na kraju istezanje. Savjet je da se zaobilazi tvrda podloga i povede računa da se koriste adekvatne patike namijenjene za trčanje.

Teretana – trening sa opterećenjem smo ostavili za kraj. Preporučuje se 2 puta sedmično uz aktivni trening od 30-tak minuta. Obavezno je posjetiti doktora prije samog učlanjivanja u teretanu i naučiti tehniku izvođenja vježbi. Moj savjet je za sve bicikliste da odvoje dvije sezone zimskog treninga na usavršavanje tehnike i jačanje mišića, nakon toga mogu raditi treninge maksimalne snage. Ovaj vid treninga je možda najopasniji i uz pogrešnu primjenu može dovesti do strašnih posljedica. Nije na odmet kupiti neku literaturu za početak ili čak unajmiti personalnog trenera. Trening snage koristimo za jačanje mišića koji nisu aktivni na biciklu i na taj način postižemo balans tijela. Obavezno je zagrijavanje prije treninga i istezanje nakon istog.

tekst: Amar Njemčević

BCBicycles razvija prvi BH sklopivi električni bicikl!

$
0
0

12351611_939184036174941_295033028_o 12356272_939184029508275_1729639404_o

Životni stil modernog čovjeka, posebno u gradskim sredinama, je jako ubrzan sve većim brojem obaveza koje svakodnevno obavljamo. Konstantno smo u trci sa vremenom i uvijek negdje žurimo. Gužve u saobraćaju, problemi sa pronalaskom parkinga i nepouzdan gradski prijevoz nas sprječavaju da se brzo i efikasno krećemo u gradu. Bicikl je odlično rješenje za navedeni problem, ali pod uslovom da imate bezbjedno mjesto kod kuće i u uredu gdje ga možete parkirati.

12316614_939183692841642_2643033097239409172_n

BosniaConceptBicycles je bosansko-hercegovački startup koji je sebi dao zadatak da razvije prijevozno sredstvo sa kojim ćete najbrže i najefikasnije putovati od tačke A do tačke B i bez problema se probijati kroz gradske gužve.  Njihov proizvod „Model Z“ je pametni električni bicikl koji se savršeno uklapa u opis najboljeg gradskog prijevoznog sredstva. To je bicikl koji je izuzetno lagan, sklopiv i korisniku pruža električni pedal-assist. Ovaj bicikl je težak manje od 15kg što ga čini jednim od najlakših električnih bicikala, a to se postiže izuzetno laganim materijalima i rasporedom komponenti koji izbacuje sav bespotrebni višak materijala. „Model Z“ se sklapa za manje od 30 sekundi i isto tako brzo i jednostavno sprema za vožnju. S obzirom na mogućnost jednostavnog sklapanja i njegove kompaktnosti, ovaj bicikl je na dužim putovanjima moguće kombinovati sa automobilom ili autobusom. Integrisana baterija se puni za 90 minuta i omogućava domet od 30-35 kilometara, što je sasvim dovoljno za gradsku upotrebu. Punjač za bateriju je također integrisan u ram bicikla tako da ga ne morate nositi u dodatnoj torbi. „Model Z“  ima i integrisani kompjuter koji korištenjem savremene tehnologije vozaču pomaže u vožnji na nekoliko načina, ali ti detalji su još uvijek tajna. BCBicycles još uvijek ne želi otkriti buduću cijenu proizvoda s tim da naglašavaju da će odnosom cijene i kvalitete biti daleko ispred konkurencije.

12369572_939184019508276_922025897_o 12339383_939183699508308_8642169749877054208_o

BCBicycles će „Model Z“ proizvoditi u Bosni i Hercegovini i izvoziti ga u inostranstvo. Prve države koje su u planu su Engleska i Holandija zbog toga što su tokom validacije ideje ove dvije zemlje su pokazale najveći interes za takvim proizvodom. „Model Z“ se trenutno nalazi u fazi izrade prototipa, hardverski dio proizvoda je već finaliziran dok se na razvoju softvera aktivno radi i on bi također uskoro trebao biti završen. Ukoliko sve bude išlo po planu prve jedinice ovog bicikla bi se trebale proizvosti krajem naredne godine.

Rad ekipe BCBicycles pratite na oficijelnoj Facebook stranici: https://www.facebook.com/bcbicycles

12189321_1651503045066708_1763663883890618654_o

Kako objektivno procijeniti fizičku sposobnost i spremnost

$
0
0

 

DSC_7309

Fizičke aktivnosti kao što su sport ili rekreacija mnogi obavljaju samostalno, bez prethodne provjere stanja organizma koristeći metodu „odoka“, a zapravo često izlažući se naporu pogrešno i bez pravih rezultata. Kad je riječ o brdskom biciklizmu ovdje valja istaknuti i činjenicu da se pojedinačno ili u grupama odlazi duboko u prirodu gdje je svaki poremećaj organizma problematičan i gotovo je nemoguće ukoliko za tim postoji potreba, imati blagovremenu medicinsku intervenciju. Stoga je od velike važnosti unaprijed upoznati svoj organizam, utvrditi granične vrijednosti i planirati napor u skladu s tim.

Činjenica je da svaki pojedinac treba procjeniti intenzitet vježbi i prilagoditi ih svom organizmu a da pri tome sam sebe ne precjeni, niti da se podcjeni.  Subjektivni osjećaj je od velike važnosti ali ne i dovoljan jer mnogi drugi faktori dodatno utječu na sposobnosti organizma kao što su dob, spol, funkcionalno stanje srca, krvnih žila, pluća i građa tijela i mišića.

DSC_7330

Savremena tehnologija je omogućila objektivnu i adekvatnu procjenu funkcije srčanog, plućnog i metaboličkog sistema, kako u mirovanju, tako i tokom fizičkog napora. Odgovarajući način procjene fizičke spremnosti vrši se ergospirometrijskim testom opterećenja, u engleskoj literaturi poznat kao CPET (Cardiopulmonary exercise test).

Ovaj test pokazuje u kakvom ste fizičkom stanju, odnosno da li su se vaši treninzi ‘isplatili’, da li ste postigli zadovoljavajuću fizičku kondiciju i ako niste, kako je modificirati, odnosno prilagoditi Vama i vašoj sportskoj aktivnosti, te koji i kakvi treninzi će Vam pomoći da unaprijedite Vaše performanse.

Preporučeno je da se testiranje izvodi u adekvatnoj odjeći i obući (koja Vam neće ograničavati kretnje), te da 2 -3 sata prije testa ne unosite hranu. Jednako važno je da se dan prije testa ne izlažete trenažnom procesu ili intenzivnijem fizičkom naporu.

DSC_7313 DSC_7314

Priprema prije samog početka „glavnog testa“ podrazumjeva mjerenje antropometrije (tjelesna visina, masa, BMI, udio masti, vode i mišića), zatim srčane frkvence, arterijske saturacije („mjera koliko kisika sadrži Vaša krv“), EKG nalaz i nalaz krvi. Sve te vrijednosti se mjere u mirovanju i unose u program koji prilagođava test svakom pojedincu.

I dolazimo do „glavnog testa“?

Još ne! Naime, prije nego što dođemo do „glavnog testa“ na usta i nos se postavlja gumena maska koja će se manžetama pričvrstiti oko Vaše glave, na grudni koš se postavlja pulsimetar i sve to se provjeri da li stoji ispravno i na mjestu.

DSC_7316 DSC_7309

I došli smo do „glavnog testa“ ali šta sad? Sad slijedi lagana šetnja, brzi hod a zatim lagano trčanje na traci uz progresivno povećanje brzine. U suštini trčite na traci kao u fitnes centru. S tom razlikom da ćete izgledat poput astronauta spremnog za lansiranje u Svemir, ali to je aparatura koja nam je neophodna kako bi test pokazao ispravne rezultate! Testovi se mogu izvoditi i na drugim aparatima, poput bicikl-ergometra ili veslačkog ergometra ali je pokretna traka najčešće u upotrebi.

Protokoli testiranja, iako su različiti, imaju za cilj simulirati fizički napor. Neki od protokola povećavaju brzinu pokretne trake, drugi nagib trake, neki koriste obje varijanate, dok se kod protokola koji se koriste isključivo na bicikl-ergometru radi o pojačavanju opterećenja.

Test se izvodi do „iscrpljenosti“ ispitanika,odnosno kada ispitanik ukaže da više ne može ili prema odluci osobe koji prati test (najčešće kada dođe do „kritičnih“ promjenama praćenih parametara)

Osnovni parametri koji se prate na ergospirometrijskom testu su:

  • Maksimalni primitak kisika (parametar koji ukazuje u kakvoj ste kondiciji, uspoređuje se ovisno o dobi, spolu i Vašoj sportskoj aktivnosti)
  • Anaerobni prag (ukazuje kada se fizička aktivnost koja se vrši dominantno uz korištenje kisika, zamijenjuju anaerobnim metaboličkim procesima koji ne koriste kisik; u svijetu sportaša poznat je izraz „zakiseliti se“, zbog čega je značajno prije i poslije testiranja uraditi gasnu analizu krvi, izmjeriti pH vrijednost, metaboličke parametre i elektrolite krvi)
  • Srčana funkcija i tzv.srčana rezerva, te
  • Plućni funkcionalni parametri

Slijedi ponovno uzimanje uzorka krvi, najkasnije 3-5 minuta po završetku testa.

Naravno, prate se i brojni drugi parametri čijim tumačenjem se nećemo previše zadržavati.

Stoga, ukoliko ste odlučili provijeriti u kakvoj ste kondiciji, kako radi vaše srce i kako „dišu“ vaša pluća počastite se ovim testom. Nakon procjene sposobnosti Vašeg organizma, Vaš trening se prilagođava Vašim potrebama kao što su smanjenje tjelesne težine, poboljšanje aerobnog ili anaerobnog prostora, povećanje brzine, snage i drugih performansi.

Takvo testiranje je moguće uraditi i u Sarajevu, u Institutu za kineziologiju na adresi Valtera Perića do br. 16, kontakt telefon 033 252 335, 033 252 332 ili putem e-maila: info@institutkineziologije.ba

DSC_7340

Test: SAMSUNG Galaxy Watch Active2

$
0
0

Na nedavnoj mtb turi po Zec planini i Vrankamenu imali smo priliku isprobati “pametni sat” Galaxy Watch Active2. Bilo je zabavno pratiti sve parametre vožnje na jednom mjestu, plivati u bazenu sa satom na ruci ili primati informacije sa svog mobitela.Najnoviji pametni sat podiže mogućnost personalizovanja wellnessa na viši nivo i omogućava veću fleksibilnost nego ikada do sada uz pomoć LTE connectivity tehnologije.

Samsung Electronics Co., Ltd.  je početkom augusta predstavio Galaxy Watch Active2, najnoviji dodatak Samsung Galaxy portfoliju pametnih satova. Kao dio Galaxy porodice, Galaxy Watch Active2 sadrži nove, intuitivne, rafinirane funkcije koje doprinose da se više uklopi u životni stil korisnika, pomažući im da unaprijede svoje zdravstvene i wellness ciljeve, kao i nesputanu i umreženu svakodnevicu.

Galaxy Watch Active2 poboljšava kvalitet života kroz male, ali značajne, dnevne promjene – od postizanja wellness ciljeva kao što su praćenje sna, vježbanja i nivoa stresa, do efikasnog ispunjavanja obaveza. Bilo da želite da meditirate, dobijate obavijesti o svakoj novosti, ili da se opustite, Galaxy Watch Active2 upotpunjuje vašu životnu rutinu, dok ga istovremeno prate istančan i definisan stil.

“Tržište pametnih satova raste velikom brzinom i mi u Samsungu smo veoma uzbuđeni što kontinuirano širimo naše prisustvo na nove i vizionarske načine ,” izjavio je DJ Koh, predsednik i izvršni direktor IT i mobilnih komunikacija u kompaniji Samsung Electronics. “Sa Galaxy Watch Active2, napravili smo uređaj koji će omogućiti potrošačima da preuzmu kontrolu nad svojim zdravstvenim i wellness ciljevima, uz neometanu povezanost između njihovih uređaja, kao i cijelog Samsung Galaxy ekosistema, čineći njihove živote lakšim i boljim,” nastavio je Dj Koh.

Dizajn sa svrhom, prilagođen vašem životu

Galaxy Watch Active2 ima vrhunski dizajniran i istovremeno je vizuelno lijep i prlagodljiv vašem životnom stilu. Dolazi u dvije dimenzije – sa prečnikom od 44mm i 40mm – i u dva stila: lagani aluminijum sa Fluoroelastomer (FKM) kežual kaišem, i premijum verzija od nehrđajućeg čelika sa kožnim kaišem. Ovaj pametni sat možete personalizovati uz pomoć širokog asortimana kaiševa različitih stilova, kao i više opcija za masku sata.

Galaxy Watch Active2 sadrži unaprijeđeni rotirajući okvir – koji ga čini digitalnim i još zgodnijim za korištenje, uz povećanju veličinu ekrana. Sat sada ima prelijepi zakrivljeni Super AMOLED ekran, dok se digitalni okvir okreće i u smjeru kazaljke na satu, kao i suprotnom smjeru, kako biste mogli još lakše da pristupite omiljenim aplikacijama. Povrh svega, poboljšani One UI nudi jednostavno i prirodno korisničko iskustvo za upravljanje uređajem.

Za korisnike koji žele sat sa istančanim stilom poput njihovog, sada je moguće promijeniti i pozadinu Galaxy Watch Active2 sata uz pomoć My Style1 algoritma za apstrahovanje boja. Ovaj algoritam funkcioniše u okviru Galaxy Wearable aplikacije – potrebno je samo da fotografišete vašu odijevnu kombinaciju, odaberete između pet različitih varijanti boja i pozadina vašeg sata će se promijeniti u roku od par sekundi. Možete uskladiti vaš lični stil svakog dana – ili sačuvati omiljeni stil za ponovnu primjenu.

Savršeni saputnik za vaše wellness ciljeve

Galaxy Watch Active2 može biti i vaš vodič za postizanje boljih zdravstvenih i wellness ciljeva, pružajući vrijedne informacije koje vam mogu pomoći da donesete pozitivne izbore u okviru vašeg životnog stila kada je u pitanju ishrana, treniranje, psihičko zdravlje, spavanje i slično.

Na primjer, dok trenirate, pametni sat može manuelno da prati više od 39 vrsta treninga, od kojih se sedam automatski aktivira – uključujući trčanje, hodanje, vožnju bicikla, plivanje, veslanje, nordijsko skijanje i dinamične treninge. Uz poboljšanu aplikaciju Running Coach, možete pratiti brzinu trčanja u realnom vremenu i uživati u sedam različitih programa trčanja koji vam pomažu da ostvarite ciljeve. Galaxy Watch Active2 čak uvodi inovativne zdravstvene senzore na pozadini kućišta, koji omogućavaju brža očitavanja, kako biste što prije dobijali informacije i poboljšali vašu trening rutinu i bili na pravom putu.

Galaxy Watch Active2 također pomaže u praćenju svakodnevnog nivoa stresa u realnom vremenu putem Samsung Health, naše popularne zdrastvene i wellness aplikacije2.

Dodatno poboljšajte mogućnost povezivanja u svakodnevnom životu uz Galaxy porodicu

Galaxy Watch Active2 unaprijeđuje vaš kvalitet života kroz mogućnost povezivanja sa svakodnevnom rutinom, kao i sa drugim uređajima, čak i dok ste u pokretu. Galaxy Watch Active2 uz pomoć LTE tehnologije omogućava vam da putem njega odgovarate na pozive, dok su vam društvene mreže dostupne na dodir prsta, nudeći vam bolje upravljanje sadržajem. Sada možete lajkati postove na društvenim mrežama. ili gledati kratki video direktno sa zgloba vaše ruke. Možete čak i da putujete po svijetu sa većim samopouzdanjem jer Galaxy Watch Active2 ima mogućnost prevođenja glasa u realnom vremenu kao i tekstova na više od 16 jezika3.

Sastavni dio Galaxy ekosistema

Kao dio Galaxy porodice, Galaxy Watch Active2 donosi sve najbolje od Samsung Galaxy ekosistema, za one koji žele više. Kada je na primjer Galaxy Watch Active2 uparen sa vašim Galaxy pametnim telefonom, Watch Camera Controller4 na satu vam dozvoljava da snimate fotografije, pravite video snimke, gledate sadržaj, prelazite između prednje i zadnje kamere, podesite tajmer i odobrite finalni video ili fotografiju – sve sa vašeg zgloba. Takođe možete koristiti Wireless PowerShare na vašem Galaxy pametnom telefonu kako biste dopunili bateriju sata na lak i intuitivan način.

Pored svega navedenog, sve Samsung usluge koje dobijate uz pomoć Galaxy ekosistema – kao što su Samsung Health, SmartThings, Samsung Pay5 i druge – besprijekorno su integrisane sa vašim satom i drugim uređajima. Možete koristiti na primjer Bixby da upravljate satom, započnete trening ili provjerite vremensku prognozu. Naravno, sve što radite zaštićeno je Knox tehnologijom.

Za više informacija o Galaxy Watch Active 2 posjetite news.samsung.com/galaxy, www.samsungmobilepress.com.

Kompletnu specifikaciju uredjaja pogledajte na: https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_watch_active2-9784.php

O kompaniji Samsung Electronics Co., Ltd.

Svojim idejama i tehnologijom Samsung inspiriše svijet i oblikuje budućnost. Kompanija postavlja standarde u oblasti TV aparata, smartfona, nosivih uređaja, tableta i digitalnih kućnih uređaja, mrežnih i LSI sistema, memorije i LED tehnologija. Za dodatne informacije i vijesti, posjetite news.samsung.com.

Tekst i foto: Emir Vucijak i PR Samsung

Greške u GPS mjerenju

$
0
0

U novije vrijeme sve je veća pojava da biciklisti raznim aplikacijama preko mobitela, korištenjem “pametnih” satova ili sličnih uređaja prate parametre vožnje. Lijepo je nakon dobre ture analizirati dužinu, dosegnutu najvišu tačku, ukupni uspon ili pogledati na karti kuda smo se to kretali. Međutim, ovakvi uređaji ponekad prave naoko bezazlenu grešku u izračunu ukupnog visinskog uspona, pa nije loše znati nešto o tome.

Nedavno mi se prijatelj pohvalio kako je vozio odličnu turu preko Igmana i tom prilikom zabilježio 1600 metara visinskog uspona. Kako se polazi sa cca 500 metara nadmorske visine i dostiže najviša tačka na oko 1200 metara, pri tome uspon je gotovo konstantan bez tzv. „propadanja“, lako je zaključiti da uređaj daje pogrešan podatak. Zašto se ovo dešava?

Obični mobitel ili jednostavniji uređaj koji se danas koriste i za „snimanje“ rute visinu očitavaju samo na osnovu GPS signala. Taj signal pravi određene oscilacije usljed smetnji izazvanih spoljnim uticajima. Ponekad griješi npr. za jedan metar što na terenu i nije toliko zabrinjavajuće, ali u ukupnom zbiru izračun visinske elevacije može načiniti grešku i do 30%.

Za razliku od ovih, ozbiljniji uređaji namijenjeni navigaciji (recimo Garmin Oregon), pa čak i kvalitetniji ručni satovi kakav je npr. Samsung watch active 2 pored GPS signala koriste barometarski visinomjer. S obzirom da se atmosferski pritisak relativno sporo mijenja, to utiče na stabilnost pa je mjerenje visine tačnije. Uz to, on se povremeno kalibrira pomoću GPS signala. Dodatna preciznost se postiže na uređajima koji imaju učitanu topografsku kartu pa uređaj uspoređujući koordinate geografske širine i dužine sa vrijednostima na karti, te kombinujući ih sa barometarskim altimetrom uz veliku preciznost daje podatak o visini, time i ukupno ostvareni visinski uspon.

Zašto je ovo bitno? Sam po sebi podatak o nadmorskoj visini ili ukupno ostvarenom usponu nakon realizovane mtb ture i nije posebno značajan. Važno je da smo se dobro proveli, da je tura sretno okončana, a to da li je bilo 1200 ili 1800 metara visine, reklo bi se, i nije toliko bitno. Međutim, ako često analizirate svoje ture i vidite da „s lakoćom vozite“ one sa 1500-2000 visinskih metara može se steći dojam da ste kondiciono mnogo spremniji od realnog stanja. Još gore, zaputit ćete se na izuzetno tešku turu sa preko 2000 metara visinskog uspona olako pripremljeni, bez adekvatnih zaliha vode i hrane računajući da je to „tura od nekoliko sati“. Pogotovo to može biti opasno u rano proljeće ili kasnu jesen kad je dan kratak, pa iako vaš uređaj pokazuje da ste npr. već „odvezli“ 2000 metara ukupne visine u realnosti još imate trećinu ture. Pada mrak, neočekivano postaje hladno, potrošili ste hranu i vodu i pitate se u čemu je greška. Ni u čemu, naprosto ture koje vam se činilo da s lakoćom vozite a djelovale su impresivno, zapravo su srednje teške ili čak spadaju u one relativno laganije. Mobitel ili neki drugi GPS uređaj vam je sve vrijeme davao lažnu sliku.

Stoga, ako se već bavite analizom tehničkih parametara vožnje, povremeno svoje podatke usporedite sa onim koji su izmjereni kvalitetnijim uređajima, pogledajte grafikon i na njemu barem ugrubo zbrojite ukupni uspon. Ako je riječ o konstantnom usponu onda naprosto nađite razliku najviše i najniže tačke i uspredite taj broj sa očitanjem iz uređaja – trebali bi biti približno isti.

Na kraju da dodamo kako se greška može dešavati i kod korištenja elektronskog kompasa. Za razliku od magnetnog kompasa koji je najpouzdaniji, mobiteli i slični uređaji često za određivanje smjera koriste samo GPS signal. Kako on varira zavisno od okruženja, pouzdanost mu i nije jača strana. Na sreću ovo i nije toliko zabrinjavajuće ako uređaj koristite za navigiranje po unaprijed isplaniranoj ruti jer čak i nakon privremene „dezorijentacije“ kompasa GPS će se ipak vratiti na ucrtanu trasu i voditi vas po njoj.

Tekst: Emir Vucijak

Bežične slušalice za novi doživljaj

$
0
0

Koliko puta vam je u vožnji bicikla zazvonio telefon, pa dok ste ga izvadili iz ruksaka i javili se ostali na začelju grupe. Još ako se to desilo u kakvoj gustoj šumi ili na spustu, sigurno nije bilo prijatno. Ili ste naprosto poželjeli da na biciklu slušate svoju omiljenu muziku, ali ne želite splet žica vući sa sobom. Rješenje koje smo isprobali zove se SAMSUNG GALAXY BUDS+. Istina, verzija Galaxy Buds+ je nasljednik prethodnih Galaxy Buds, ali mi smo se po prvi put susreli s novom, naprednijom verzijom i naravno oduševili se mogućnostima koje nude.

Prva stvar koja će vas privući kod ovog uređaja je jednostavan i elegantan dizajn. Malo kućište u kojem su slušalice smještene podsjeća na kutijicu za sočiva, ali naknadno će se ispostaviti da ima dvostruku funkciju: osim toga što su vam slušalice uvijek na sigurnom mjestu, zaštićene od nečistoća, lijepo odvojene lijeva i desna pa nećete nikad dolaziti u zabunu koje je koja, zahvaljujući USB priključku ova “ambalaža” je ujedno i punjač baterija samih slušalica.

Naime, ništa nije razočaravajuće kao situacija u kojoj bežične slušalice ostanu prazne baterije, a niste u prilici da ih dopunite. Zahvaljujući moćnoj bateriji od 85mAh, Galaxy Buds+ su omogućuju 11 sati slušanja muzike, a ovaj vremenski period može da se duplira na 22 sata kada se postave u bežično kućište za punjenje od 270mAh. Kada su korisnici u žurbi, a žele da dopune uređaj, za samo tri minuta mogu dopuniti Galaxy Buds+ na kapacitet od 60 minuta plejbeka, koristeći Wireless Powershare mogućnost.

Audio iskustvo nove generacije

Kad je riječ o kvaliteti zvuka uz AKG tehnologiju Samsung Galaxy Buds+ imaju vrhunski dvosmjerni sistem zvučnika, sa dodatnim visokotonskim, ali i zvučnikom za dublje tonove. Uz Galaxy Buds+ svaki zvuk je uravnotežen i jasan.

Galaxy Buds+ slušalice možete koristiti i za telefonske ili video pozive. One su opremljene sa tri mikrofona, jednim unutrašnjim i dva spoljna, za kristalno čisto snimanje zvuka. Eksterni mikrofoni koriste posebnu tehnologiju formiranja zvučnih snopova kako bi prenijeli korisnikov glas, umanjujući pozadinske zvuke, tako da ga sagovornik uvijek jasno čuje, bez obzira gdje se nalazi. Ono što nas je oduševilo bila je opcija javljanja na poziv. Dok telefon stoji spremljen u ruksaku, dovoljno je kucnuti slušalicu jednim prstom – i već ste se javili. Praktično, zaista.

Za one koji traže savršenstvo tu je Ambient Sound kojim korisnici mogu da utišaju spoljni svijet kada to žele, ili da pojačaju pozadinske zvuke kada im je potrebno da budu u stanju pripravnosti, tako što će izabrati neki od načina rada kao što su low, medium, high i extra high.

Kontrola dodirom

Potpuno nove mogućnosti kontrole na dodir omogućuju korisnicima Galaxy Buds+ da kontrolišu uređaj čak i dok ne drže svoje pametne telefone. Jednim dodirom mogu da puste ili zaustave muziku, dvostrukim dodirom mogu da prebace na sljedeću pjesmu ili da se jave na telefon, a potez dodirivanjem i zadržavanjem prsta može da bude podešen na onu komandu koja je korisniku najpotrebnija.

Konektivnost se susreće sa jednostavnošću

Galaxy Buds+ omogućuju umreženo uživanje u muzici, sa vrlo jednostavnim podešavanjima. Kada se upare sa Galaxy pametnim telefonom, Galaxy Buds+ automatski postaju dostupne za korištenje putem svih ostalih uređaja povezanih na isti Samsung nalog. Buds+ aplikacija, po imenu Galaxy Buds+ je sada iOS kompatibilna, tako da je moguće uživati u sjajnom audio iskustvu bez obzira na to koji uređaj se koristi. Galaxy Buds+ su uvijek uključene, umrežene i spremne za upotrebu, tako da nikada ne treba čekati slušanje željenog sadržaja.

Naravno, treba voditi računa da zakon zabranjuje učestvovanje u saobraćaju sa slušalicama na ušima pa ovo preporučujemo samo u uslovima vožnje u prirodi. Ako se, pak, nađete na kakvom putu a ne želite se riješiti slušalica, obavezno koristite samo jednu. Tako vam drugo uho ostaje za registrovanje ostalih zvukova oko vas.

Iako smo prevashodno željeli isprobati Samsung Galaxy Buds+ slušalice u vožnji bicikla, za vrlo kratko vrijeme one su postale nezamjenjive u svakodnevnom životu. Bilo da ste u autu, samoposluzi ili uredu, telefonske razgovore ćete obavljati bez mobitela u ruci, a zvuk vaših omiljenih melodija će biti takav da ćete pomisliti kako ste na nekom live koncertu. Što se nas tiče, na mtb ture daleko u planini ubuduće nosimo rezervnu gumu i Samsung Galaxy Buds+.


Viewing all 28 articles
Browse latest View live